Czym jest estoński CIT?
„Estoński CIT” to tak naprawdę obiegowa nazwa podatku ryczałtowego od dochodów spółek kapitałowych. To rozwiązanie daje możliwość na obniżenie stawki podatkowej dla wspólników spółki. W skrócie chodzi o to, że do momentu podziału zysku spółki – czyli do momentu, w którym przeznaczamy go do wypłaty (dywidendy) lub do momentu pokrycia straty sprzed okresu opodatkowania estońskim CIT, nasza spółka… nie odprowadza podatku dochodowego. Brak konieczności „dzielenia się z fiskusem” może znacząco wpłynąć na kondycję spółki i poprawić jej zdolności finansowe. Dopiero kiedy następuje podział zysku wewnątrz spółki w postaci wypłaty dywidendy lub wspomniane wyżej pokrycie straty, spółka musi odprowadzić podatek dochodowy CIT.
W 2022 roku przewidziano dwie stawki w ramach estońskiego CIT. I tak, 10 % zapłacą spółki posiadające status „Małego Podatnika” oraz rozpoczynające działalność. Z kolei pozostałe spółki zapłacą 20% podatku. Wszystkie te podmioty zapłacą podatek CIT – przypomnijmy – dopiero po podziale zysków lub po pokryciu strat!
„Mały Podatnik” a CIT
Wyjaśnijmy przy okazji, czym jest tak naprawdę status „Małego Podatnika” w przypadku spółek i podatku CIT. Definicję znajdziemy w ustawie o CIT (art. 4a pkt 10). „Mały Podatnik” to podmiot, którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą podatku VAT od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim okresie rozliczeniowym równowartości 2 000 000 euro w złotówkach. Szczegółowych wyliczeń w tym obszarze dokonujemy według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy roboczy dzień października poprzedniego roku podatkowego (z zaokrągleniem do 1 000 zł).
Dla kogo jest estoński CIT?
Estoński CIT dedykowany jest spółkom kapitałowym. W ostatnim czasie zmiany podatkowe wynikające z Polskiego Ładu zmieniły nieco kryteria dotyczące korzystania z tego rozwiązania. Z estońskiego CIT mogą korzystać nie tylko spółki akcyjne i spółki z o.o., ale – po nowelizacji przepisów – także proste spółki akcyjne, spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne. Przewidziano je zarówno dla spółek od lat funkcjonujących na rynku, jak i zupełnie nowych podmiotów.
Korzyści z estońskiego CIT
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, spółki będące na estońskim CIT płacą podatek dochodowy dopiero w momencie podziału zysków lub pokrycia strat. Oznacza to, że spółka nie musi płacić zaliczek CIT co miesiąc, a zebrane tak środki mogą być lokowane w rozwój podmiotu. To zdecydowanie usprawnia funkcjonowanie spółki i wpływa korzystnie na jej finanse. Bo zamiast cyklicznych wpłat podatku CIT do fiskusa, pieniądze możemy inwestować w rozwój spółki!
Wypłata zysku a CIT
Estoński CIT oznacza odroczenie zapłaty podatku dochodowego dla spółki do momentu wypłaty dywidendy na rzecz wspólników. Podatek CIT z tytułu wypłaty dywidendy (w ramach estońskiego CIT) będzie jednak opłacony na preferencyjnych zasadach i podlega pomniejszeniu o:
- 90% kwoty podatku przypadającego na udział wspólnika – jeśli mowa o „Małych Podatnikach” i rozpoczynających działalność w ramach spółki,
- 70 % kwoty podatku przypadającego na udział wspólnika – w przypadku wypłaty ze spółki niebędącej „Małym Podatnikiem”.
Opodatkowanie zysków wypracowanych ze spółki w estońskim CIT wyniesie odpowiednio 20% („Mały Podatnik” i nowe spółki) oraz 25% pozostali. I tu warto porównać to ze spółkami opodatkowanymi na zasadach ogólnych, gdyż tam stawki podatku dochodowego CIT wyniosą odpowiednio 26% i 34 %! Jeśli do wypłaty wspólnikom nie musimy przeznaczać od razu całego wypracowanego zysku, część może pozostać w spółce na kolejne inwestycje i finansowanie rozwoju. Wtedy stawka podatkowa okazać się może jeszcze niższa.
Co zrobić, aby przejść na estoński CIT?
Przede wszystkim musimy złożyć odpowiedni dokument w urzędzie skarbowym. Decyzja o przejściu na estoński CIT powinna być naszym dobrowolnym krokiem, który potwierdzać ma odpowiednie zawiadomienie – druk ZAW-RD. Generalnie podatnik może wybrać tę formę i przejść na estoński CIT w dowolnym momencie w trakcie roku, jednak pamiętać musimy o dwóch opcjach jakie mamy do wyboru:
- Możemy przejść na estoński CIT pod koniec pierwszego miesiąca tego roku podatkowego, podczas którego będziemy chcieli korzystać z takiego rozwiązania fiskalnego.
- Możemy przejść na estońskim CIT w dowolnym okresie trwającego roku podatkowego, ale musimy zamknąć poprzedni okres rozliczeniowy i sporządzić sprawozdanie.