Acartus - Kompleksowa obsługa księgowa

Aktualność

PIT dla emerytów i rencistów: SPRAWDŹ, czy Twój e-PIT jest korzystny dla Ciebie!

Krajowa Administracja Skarbowa od kilku lat przygotowuje dla wszystkich podatników roczne rozliczenie podatkowe, które następnie automatycznie udostępnia w usłudze „Twój e-PIT” w e-Urzędzie Skarbowym na portalu podatki.gov.pl. Gotowe rozliczenie roczne jest ułatwieniem dla podatników, ale nie zawsze taki „automatyczny” PIT jest korzystny. Podpowiadamy, kiedy warto przeanalizować samodzielne złożenie rocznej deklaracji PIT.

Polish income tax PIT-37 form with calculator and piggybank

Zeznania PIT udostępniane w ramach portalu „Twój e-PIT” są przygotowywane na podstawie danych przekazanych przez płatników podatku. Po zalogowaniu się do usługi „Twój e-PIT”, takie zeznanie można sprawdzić i w razie potrzeby dokonać zmian danych, albo po prostu zaakceptować. Jeżeli podatnik tego nie zrobi do 2 maja 2023 roku, to roczne rozliczenie podatku zostanie przyjęte w takiej formie, w jakiej zostało przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową.

 

Nie zawsze z korzyścią!

Rozwiązanie daje szereg korzyści: oszczędność czasu, stresu i minimalizuje ryzyko popełnienia błędów w zeznaniu rocznym, które wynikają z przepisywania danych z informacji od płatników (np. z PIT-11) czy błędów rachunkowych.  Warto jednak pamiętać, że „automatyczny” PIT nie uwzględnia przysługujących nam ulg. Dlatego warto przeanalizować, czy korzystniej dla nas nie będzie złożyć zeznania samodzielnie.

- Jeśli mamy prawo do skorzystania z jakiejś ulgi podatkowej, to warto samodzielnie rozliczyć roczny PIT – radzi Joanna Krzysteczko, specjalistka ds. kadr i płac oraz wiceprezes zarządu ACARTUS SA. - Samodzielne rozliczenie PIT powinny rozważyć szczególnie małżeństwa emerytów i rencistów, które nie korzystają z ulg, ale za to mogą rozliczyć się wspólnie jako małżonkowie – dodaje J. Krzysteczko.

 

Uwaga emeryci i renciści!

Jak wyjaśnia specjalistka z ACARTUS, do tej pory emeryci i renciści chętnie korzystali z „automatycznego” rozliczenia rocznego PIT w ramach usługi „Twój e-PIT”. - ZUS jako płatnik przekazywał informację o przychodach i zaliczkach PIT za dany rok do właściwego urzędu skarbowego, a pobierający świadczenia emerytalne czy rentowe najczęściej nawet nie zaprzątali sobie głowy rocznymi zeznaniami PIT. Teraz może im się to opłacać – podkreśla Joanna Krzysteczko.

W przypadku małżeństw, wspólny PIT opłaca się przy dużej różnicy dochodów. Chodzi o te małżeństwa emerytów i rencistów, w których jedna z osób osiąga dochody poniżej, a druga powyżej progu 30 tys. zł lub też, gdy jeden z małżonków osiągnął dochód powyżej 120 tysięcy zł, a drugi poniżej tej kwoty.

 

Są duże zwroty podatku!

- Wówczas małżonkowie, dzięki wspólnemu rozliczeniu, mogą zapłacić podatek według stawki 12 proc., właściwej dla pierwszego przedziału skali. To konsekwencja zmian podatkowych przyjętych w ramach Polskiego Ładu i większej kwoty wolnej od podatku. Warto dopytać się o to, która forma rozliczenia będzie dla nas bardziej korzystna. Można odzyskać nadpłacony w trakcie roku podatek – w grę wchodzą duże zwroty. Mamy sporo takich klientów – przyznaje Joanna Krzysteczko z ACARTUS SA.

Co do zasady, roczne zeznania podatkowe PIT powinni złożyć w urzędzie skarbowym emeryci i renciści, którzy swoje dochody chcą rozliczyć wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem, będą korzystać z odliczeń od podatku, posiadają inne źródło dochodu oprócz emerytury i renty oraz świadczeniobiorcy, którzy otrzymali PIT 11A. Przypominamy, że termin złożenia rocznych zeznań podatkowych mija 2 maja 2023 r.