Acartus - Kompleksowa obsługa księgowa

Aktualność

Podatek liniowy w... regresie?

Rozliczanie się podatkiem liniowym jest wciąż jedną z najbardziej popularnych form opodatkowania przedsiębiorców w naszym kraju. Choć trzeba przyznać, że nie zawsze tak było – jeszcze 10 lat temu Ministerstwo Finansów informowało, że przedsiębiorcy zdecydowanie częściej sięgają po skalę podatkow, niż po jednolitą stawkę podatku. Przez lata zdążyliśmy się jednak do podatku liniowego przyzwyczaić. Do tego stopnia, że dziś z „liniówki” korzysta około 700 tys. przedsiębiorców w Polsce. I to właśnie tych przedsiębiorców dotknęły negatywne zmiany podatkowe, zaś sam podatek liniowy zaczął przeżywać kryzys...

Na czym polega podatek liniowy?

Podatek liniowy ma niewątpliwe plusy. Główna zasada „liniówki” polega na stałej stawce 19 % podatku, niezależnie od osiągniętych dochodów. Jest to proste narzędzie, wyliczane według stałego wzoru, umożliwiające wpłacanie do urzędu podatku dochodowego PIT w okresach miesięcznych lub kwartalnych.  Podatek liniowy jest korzystny zwłaszcza dla tych przedsiębiorców, którzy w trakcie roku uzyskają wysoki dochód. Zwłaszcza po przekroczeniu progu dochodu około 105 tys. zł, podatek ten jest zdecydowanie bardziej korzystny niż inne formy opodatkowania, np. skala podatkowa.

 

„Liniowcy” bez ulg…

Rozliczając się na zasadach podatku liniowego, nie możemy skorzystać z ważnych ulg podatkowych, jak chociażby wspólne rozliczanie się z małżonkiem. „Liniowcy” nie załapali się także na długo oczekiwaną, a wprowadzoną przez przepisy Polskiego Ładu wyższą kwotę wolną od podatku (do 30 tysięcy złotych) oraz na podwyższenie progu dochodów do 120 tys. zł. Te zmiany przygotowane zostały bowiem dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych, nie zaś w formie podatku liniowego.

Poza tym, począwszy od tego roku „liniowcy” muszą płacić nie tylko 19% podatku dochodowego, ale także składkę zdrowotną w wysokości 4,9% osiąganego dochodu. To wszystko sprawia, że z początkiem tego roku wiele firm zdecydowało się na zmianę formy opodatkowania.
 

Zmiana goni zmianę…

Czy podatek liniowy zyska swoich zwolenników? Czas pokaże. Przed nami kolejne zmiany przepisów Polskiego Ładu, na mocy których wracamy do stanu sprzed zmian. Można mieć nadzieję, że kolejne miesiące dla „liniowców” także będą bardziej łaskawsze. Od 1 lipca zapowiadana jest zmiana w przepisach podatkowych, która umożliwi zmianę formy opodatkowania w trakcie roku. I co ważne, będzie to możliwe wstecz, aż od… 1 stycznia! Warto więc przeanalizować osiągane dochody i możliwe ulgi podatkowe, i być może dokonać zmiany formy opodatkowania. Tu z pomocą z pewnością przyjdzie biuro księgowe – bo każdą zmianę formy rozliczeń podatkowych warto skonsultować ze swoim księgowym!