Acartus - Kompleksowa obsługa księgowa

Aktualność

Pracujesz za granicą? Rozlicz się z Acartus!

Europa – prawie – bez granic sprawiła, że obecnie wielu naszych rodaków decyduje się na pracę poza Polską. Z drugiej strony ciągle przybywa obcokrajowców, głównie ze Wschodu, zainteresowanych polskim rynkiem pracy. Bez względu jednak na to, czy otrzymujecie wynagrodzenie w kraju, czy – tak, jak w przypadku polskich pracowników – za granicą, zobowiązani jesteście do złożenia deklaracji podatkowej PIT, aby rozliczyć się z uzyskanych przychodów.

Niezależnie od miejsca, gdzie wypłacane jest Wam wynagrodzenie, czy też jakie jest jego źródło pochodzenia - roczne zeznanie podatkowe musicie przedstawić we właściwym urzędzie skarbowym w Polsce, ewentualnie w tym państwie, w którym podjęliście zatrudnienie. A czasem zdarza się, że będzie zmuszeni rozliczać się w obu krajach. Decydują o tym konkretne przepisy dotyczące opodatkowania, a powszechnie ich znajomość nie zawsze jest wystarczająco dobra, aby właściwie i bezproblemowo rozliczyć się z „fiskusem” z podjętej pracy.

Dlatego zarówno przedsiębiorcom, jak i pracownikom przydaje się wiedza i kompetencje księgowych Acartus SA, specjalizujących w rozliczeniach przychodów uzyskiwanych przez obcokrajowców w Polsce. Biura Rachunkowe Acartus od 25 lat działają na pograniczu polsko-czesko-słowackim i posiadają spore doświadczenia w rozliczeniach osób z zagranicy. Z roku na rok przybywa nam zeznań rocznych od osób prywatnych pracujących poza granicami kraju i pracowników zagranicznych zatrudnionych w Polsce. Od dwóch lat sporządzamy zeznania podatkowe według czeskiego prawa podatkowego dla Polaków pracujących w różnych firmach w Czechach. Potwierdza to rosnąca liczba wypełnionych deklaracji rocznych, których było w:

  • 2017 r. –   955,
  • 2018 r. – 1532,
  • 2019 r. – 1846,
  • 2020 r. – 1718.

Warto więc postawić na fachowość i znajomość zagranicznej księgowości. Dlatego zanim ostatecznie rozliczycie się ze swoich zagranicznych zobowiązań podatkowych sprawdźcie, czy konieczny jest kontakt z polskim urzędem skarbowym. To najczęściej jemu zdajecie sprawozdanie ze swoich przychodów, pracując – na określonych warunkach – np. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, USA czy Austrii. A może wcale nie musicie złożyć deklaracji podatkowej, bo np. jesteście zwolnieni w Polsce z opodatkowania przychodów zagranicznych. Jeśli więc nie jesteście pewni swojej znajomości prawa podatkowego, zapytajcie, a nawet powierzcie sporządzenie swojego zeznania podatkowego specjalistom. Dla nas podatki nie znają granic i nie kryją żadnych tajemnic!