Niezależnie od miejsca, gdzie wypłacane jest Wam wynagrodzenie, czy też jakie jest jego źródło pochodzenia - roczne zeznanie podatkowe musicie przedstawić we właściwym urzędzie skarbowym w Polsce, ewentualnie w tym państwie, w którym podjęliście zatrudnienie. A czasem zdarza się, że będzie zmuszeni rozliczać się w obu krajach. Decydują o tym konkretne przepisy dotyczące opodatkowania, a powszechnie ich znajomość nie zawsze jest wystarczająco dobra, aby właściwie i bezproblemowo rozliczyć się z „fiskusem” z podjętej pracy.
Dlatego zarówno przedsiębiorcom, jak i pracownikom przydaje się wiedza i kompetencje księgowych Acartus SA, specjalizujących w rozliczeniach przychodów uzyskiwanych przez obcokrajowców w Polsce. Biura Rachunkowe Acartus od 25 lat działają na pograniczu polsko-czesko-słowackim i posiadają spore doświadczenia w rozliczeniach osób z zagranicy. Z roku na rok przybywa nam zeznań rocznych od osób prywatnych pracujących poza granicami kraju i pracowników zagranicznych zatrudnionych w Polsce. Od dwóch lat sporządzamy zeznania podatkowe według czeskiego prawa podatkowego dla Polaków pracujących w różnych firmach w Czechach. Potwierdza to rosnąca liczba wypełnionych deklaracji rocznych, których było w:
- 2017 r. – 955,
- 2018 r. – 1532,
- 2019 r. – 1846,
- 2020 r. – 1718.
Warto więc postawić na fachowość i znajomość zagranicznej księgowości. Dlatego zanim ostatecznie rozliczycie się ze swoich zagranicznych zobowiązań podatkowych sprawdźcie, czy konieczny jest kontakt z polskim urzędem skarbowym. To najczęściej jemu zdajecie sprawozdanie ze swoich przychodów, pracując – na określonych warunkach – np. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, USA czy Austrii. A może wcale nie musicie złożyć deklaracji podatkowej, bo np. jesteście zwolnieni w Polsce z opodatkowania przychodów zagranicznych. Jeśli więc nie jesteście pewni swojej znajomości prawa podatkowego, zapytajcie, a nawet powierzcie sporządzenie swojego zeznania podatkowego specjalistom. Dla nas podatki nie znają granic i nie kryją żadnych tajemnic!